• Meet Us

    Leave us your details and we'll get back to you.

Meet Us
Guide Book

אפקט אצבעוני

By Haim Deutsch • 30 Aug, 2017
WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail

אפקט אצבעוני

(סוד ההצלחה של ה – Product Owner)

יש משפט עליו  אני חוזר כמוטו, פעם אחר פעם וללא הפסקה – אם אתה רוצה להגיע ל DUE DATE ובהצלחה, אתה צריך שני דברים:

  • מטרה ברורה וחדה
  • קצב אחיד

לפני שבועיים השתגעתי אחרי שהסכמתי לבנים הגדולים שלי לצאת איתם ל”מסע כומתה 2″, וללכת ביחד איתם את שלושת המקטעים הראשוניים של שביל ישראל.

נו באמת מה זה 20 ק”מ ליום לאחד כמוני ששירת בצנחנים …. לפני 35 שנה אמנם, אבל באמת, קטן עלינו…

וככה, אחרי 35 שנה וקרוב לארבעים ק”ג נוספים, יצאתי למסע המטורף עם הבנים שלי.

כבר ביום הראשון, הרגישו שלי ה-15 ק”מ של המקטע הראשון כמו נצח, וביננו, התנשפתי לא מעט בעליות. אבל שום דבר שמקלחת טובה לא יכולה למחוק.

לעומת זאת המקטע השני מורכב בין היתר משני קטעי עלייה שכל אחד באורך 4 ק”מ…

מה אני אגיד, פתאום הרגשתי בנוסף למשקל הסגולי שלי ולמשקל המים על הגב, את משקל השנים על הכתפיים. לאחר שני הקילומטרים הראשוניים של עלייה, הרגליים פשוט סירבו פקודה והפסיקו לנוע.

דרשתי הפסקת מים! ושקעה ההבנה שאני רק באמצעו של קטע העלייה הראשון, ואפילו אם, באופן מיסטי, אשרוד אותו, ישנו עוד קטע עלייה של 4 ק”מ שמחכה לי בפינה….. תנו לי עוד מים בבקשה.

ואז נזכרתי במוטו. Mission = f(Goal, Pace)

את המטרה ידעתי בבירור, להגיע למצודת כ”ח, בעודי חי אם אפשר.

אי לכך, נותר לי הקצב. קיבלתי החלטה חד משמעית, לא חשוב מה הקצב, מהיר או, כמו במקרה שלי, איטי, העיקר לשמור עליו!

אני אמקד את המחשבה שלי לשמור על קצב אחיד, ולא לשנות אותו, לא כלפי מטה, וכן גם לא כלפי מעלה. רק להתרכז בקצב. ואז, צעד אחרי צעד נשיג את המטרה. אני אפילו יכולתי לחשב במדויק מתי ובאיזה שעה בדיוק נגיע למצודה.

וכך היה, חשבתי רק על דבר אחד: שמור על הקצב, שמור על הקצב.

וכך, לאחר 11 שעות ו 7 דקות הגענו לצומת יש”ע ולקרירות של המזגן של הרכב.

הקצב האחיד אפשר לי להרגיש את ההתקדמות, החזיר לי את תחושת השליטה על המשימה לשמה התכנסנו, הכריח אותי לנוע, מנע התלהבות של ירידות מבורכות לאחר עליות ארוכות (התלהבות מהולה בסיכון לכך שאסובב רגל).

אולי יכולתי לזוז יותר מהר בקטעים מסוימים, אבל קצב אחיד הבטיח לי שאגיע ונתן לי את הרוגע לדעת מתי. ואפילו ייתכן שהקצב האחיד גרם לכך שהגעתי הכי מהר שאפשר, כן למרות ששמרתי על קצב אחיד גם בירידות.

כי על שינויים בקצב משלמים וביוקר!

על תשלום הריבית דריבית על שינויי קצב שילמתי בשבוע שעבר.

אני בלב שיפוצים בבית ולפני שלושה שבועות החלו בשיפוץ חדר האמבטיה. טרמינטור בא והרס את כל האמבטיה מהרצפה ועד לתקרה ואז הגיע החשמלאי והעביר חוטים. והכל התקדם ע”פ התכנית, עד שהגיע יורה, האינסטלטור.

הוא התקדם יום אחד מהר, למחרת באיטיות מחרידה, וחוזר חלילה. למחרת סופר מהר, ואז יומיים של דריכה במקום. שאלתי אותו איך זה שהעבודות לא זזות, והוא ענה לי שלאחר היום המטורף שהיה הוא לא מצליח לעבוד יותר מהר. שאלתי אותו מתי הוא יסיים את כלל העבודה, ויורה ענה לי שהוא לא יודע, אולי בעוד שלושה ימים אולי בעוד שבוע אולי  שבועיים.

אאאאאאאאארג … היתה תשובתי. עד כאן!

לאור הניסיון שצברתי על שביל ישראל, הסברתי לו שלא אכפת לי אם יעבוד מהר או לאט, אלא חשוב לי שיתקדם בקצב אחיד ויעמוד בהתחייבויותיו לביצוע בכל יום.

קבעתי איתו שמידי בוקר נדבר חמש דקות והוא יעדכן אותי במה שהוא יסיים עד לסוף היום (כן …. בעמידה). אם הרגשתי שהוא מתחייב על יותר מידי וכתוצאה מכך הקצב שלו יעלה, ביקשתי שיוריד  תכולה לאותו יום “תעבוד פחות קשה, העיקר שתסיים מה שהתחייבת ושיישאר לך כח למחר”. כמובן שלקראת ערב שוב דיברנו חמש דקות לוודא מה הושלם מתוך ההתחייבות, האם הקצב לא מהיר מדי ולא איטי מדי, והאם הוא שמר על הקצב.

בסוף היום השני שאלתי אותו שוב כמה זמן הוא עוד צריך, והפעם התשובה הייתה ברורה וחדה, הוא יבוא עוד ארבעה ימים ושעתיים וישלים את כלל העבודה

ככה, בקצב אחיד, יורה סיים בדיוק בזמן שהבטיח , ולאחר ארבעה ימים ושעתיים בדיוק, על השעון, פתח את הארנק שלו לקבל תשלום על עבודתו.

אז מה בעצם היה חסר לנו? לשמור על הקצב של הרצף !

אז PO  יקר/ה, רוצה לקיים הבטחות? תציב/י מטרה ברורה וחדה לצוותים, קבע/י קצב אחיד ביחד עם הצוותים, קצב התקדמות כזה שהם יוכלו להחזיק לנצח, וודא/י לעיתים קרובות (בדיילי?!) שהקצב מתאים לצוותים ושהם מחזיקים/עומדים בו, ותראה/י את הפלא הגדול, המוצר ירקום עור וגידים מול עיניך, ולא רק – גם  תבינ/י בכל רגע נתון איפה נמצא הפרויקט על מפת הדרכים (RoadMap) ותדע/י מתי יסתיים.

רק אל תתבלבל/י, תשתמש/י באבנים מוחשיות, לא בחתיכות לחם וירטואליות

בהצלחה!

עוד 13 ק”מ למקלחת הבאה….

Contact Us

We are here at your service!

Please don’t hesitate to CONTACT US for any issue or question.

Get in Touch

Arie Shenkar St. 1, Herzliya Pituach, Tel: +972-50-5205034

© 2016 Agile Spirit. All rights reserved.